Menüü

Kuidas Saku Õlletehases õlleteol tekkiv CO2 kokku kogutakse ja uuesti käiku lastakse

Kliimasoojenemine on mure, mis on juba aastaid poliitikute jututeemaks ja ajalehtede-portaalide esikülgedel. Pahatihti võib jääda küll mulje, et tegemist on ühe väga laia jututeemaga, mida siis näiteks Euroopa Liidu miljonite toel "rohelisemaks" keerata üritatakse. Kuid tegelikult on kliimamuutuste vastu võitlemine palju argisem, sellega tegelevad tublid Eesti inimesed igapäevaselt – nii näiteks astub Saku Õlletehas järjepidevalt samme selles suunas, et aastaks 2030 oleks kogu joogitootmine Sakus heitmevaba ja süsinikjalajälg ümmargune null.

  • Tootmisjuht Marite Mets koos kolleegidega Sakus panustab igapäevaselt kliimaeesmärkide saavutamisse.
  • Uue CO2kokkukogumise süsteemi abil vähendab Saku Õlletehas oma heitmeid aastas 2700 tonni võrra!
  • Peatselt paigaldatavad päikesepaneelid annavad kuni 25% kogu õlletehase elektrivajadusest.

 

Moodne süsteem, mis kogub kokku CO2

Saku Õlletehase tootmisjuht Marite Mets märgib, et võimalus anda oma panus muutmaks Eesti vanimat järjepidevalt ühes asukohas tegelevat pruulikoda süsinikheitmete vabaks on talle tema töös igapäevaselt motiveerivaks.

"Tänavu on meie tehase üks suurim ja olulisim keskkonnaprojekt – käärimisel eralduva süsihappegaasi kogumine," märgib Marite ning palub sellest detailsemalt rääkida kolleegil, kes teab Sakus õllepruulist igat viimast kui nüanssi ehk peaõllemeister Tarmo Tappol.

Peaõllemeistri sõnul on hoolimata keerulisest nimest süsihappegaasi kokkukogumissüsteemi põhimõte lihtne – käärimisel tekkiv süsihappegaas on võimalik suunata ringmajanduse põhimõtteid järgides uuesti tootmisse ning kasutada seda õlleteo filtreerimise ja villimise käigus.

"Kokku saame nii kogutud 2700 tonni CO2, mis on võrreldav 400-500 eramajapidamise aastase energiatarvidusega!" viitab Tarmo Tappo märkimisväärsetele arvudele teekonnal puhtama tuleviku poole.

 

Keskkonnasäästu projektid Saku Õlletehases

  • Tänavu paigaldatav taaskasutussüsteem kogub kokku 2700 tonni CO2.
  • Vee lisafiltreerimistehnoloogia vähendabaastast veekulu 18 000 kuupmeetrit.
  • Tehasehoonele paigaldatavad päikesepaneelidvõivad anda kuni 25% elektrivajadusest.
  • Saku Õlletehase kasutatav elekteron juba alates 2016. aastast sajaprotsendiliselt taastuvatest allikatest.
  • Õlletootmisel tekkiv õlleraba- umbes 13 000 tonni aastas - suunatakse ringmajandusse ning sellest saab maitsev loomasööt Metsaküla Piima farmi lehmadele.
  • Tootmises tekkiv õllepärm(ca 1200 tonni aastas) omakorda läheb toidulisandite ja/või biogaasi tootmiseks.

Fookus veesäästul ja puhtal energial

Et Sakus toodetavate jookide kõige olulisem komponent on meie planeedi üks olulisemaid ressursse ehk puhas vesi, on õlletehase teine suurem fookus veesäästul. On ka üks Saku Õlletehase neljast suurimast kestlikkuse alasest eesmärgist sõnastatud konkreetselt - Null Liitrit Raisatud Vett.

"Sel aastal investeerime põhjavee veetöötluse lisafiltreerimistehnoloogiasse, mis aitab meil juba tänavu ja edaspidi igal aastal kokku hoida 18 000 kuupmeetrit vett," räägib Saku Õlletehase peaõllemeister ning toob paralleeli – kokkuhoitud vee kogus võrdub kogusega, mis kulub seitsme olümpiabasseini veega täitmiseks.

Joogitootmise teine oluline ressursikasutus on loomulikult energia – et õllepruuliks ja teistegi jookide tootmiseks kõik masinad-seadmed töös hoida, kulub omajagu nii soojus- kui elektrienergiat. Ka siin on Saku Õlletehas Eesti toidutööstuse ettevõtete hulgas pioneer – juba üle kuue aasta on kogu Sakus kasutatav elekter sajaprotsendiliselt taastuvatest allikatest. Soojust saab Saku Õlletehas kõige puhtamast taastuvast energiast ehk maagaasist.

"Tänavu astume siin aga veel ühe sammu edasi ning hakkame ise Sakus hoonete katustele paigaldatavate päikesepaneelide abil elektrit tootma," räägib tootmisjuht Marite Mets. "Päikeselisematel päevadel peaksime paneelide abil katma isegi kuni veerandi ehk 25 protsenti vajaminevast elektrist."

Seega – võtab Marite Mets kokku – panustab igaüks Saku ligi 300 töötajast igapäevaselt sellesse, et meie planeet oleks puhtam. "Kui ma aastal 2008 Sakus tööd alustasin, ei osanud ettegi kujutada, et täna saan ma reaalselt kliimaeesmärkide saavutamisele kaasa aidata," lisab ta ja kutsub kõiki teisigi meie planeedi puhtamast tulevikust hoolivaid inimesi sakukatega liituma www.saku.ee.

Fakte Saku Õlletehasest

  • Carlsberg Grupi liikmena on Saku Õlletehas seadnud endale neli peamist kestlikkuse suunda: Null SüsinikujalajälgeNull Liitrit Raisatud VettNull Vastutustundetut Alkoholitarbimistning Null Tööõnnetust.
  • Saku Õlletehas pälvis ainsa toidutööstusena 2021. aastal Vastutustundliku Ettevõtte kuldmärgise.
  • Saku Õlletehas on alates 2015. aastast vähendanud oma süsinikheitmeid 26%.
  • Alates möödunud aastast on kõik Saku tuntuimate brändide kuuspakid pakendatud 100% taaskasutatud kilesse.
  • Tänavu saavad nullilähedase keskkonnajalajäljega taaskasutatud pakendi kõik Sakukiles mitmikpakid.
  • Saku Õlletehas on Carlsberg Grupi liikmena võtnud eesmärgiks viia aastaks 2030 süsinikheitmete (CO2) tase joogitootmises nulli.